Kiutüübid
Teraskiudbetoon on komposiitne materjal, kus betooni prao tekke järgse tõmbetugevuse säilitamiseks või suurendamiseks, lisatakse betoonisegule teraskiudusid. Teraskiudu kasutatakse betoonkonstruktsioonides traditsioonilise armatuuri asendamiseks või vähendamiseks.
Tänapäeval on kiudbetooni kasutusvaldkond mõnevõrra laienenud. Teraskiudbetooni on võimalik kasutada lisaks pinnasel põrandatele ka:
- vaiadele toetuvates plaatides,
- plaat- ja lintvundamentides,
- vahelagedes,
- seintes.
Kiudbetooni kasutamine muudab põrandate ehitusprotsessi oluliselt kiiremaks, kuna puudub vajadus armatuuri paigaldusega seotud toiminguteks. Samuti on kindel, et armeering paikneb alati õiges kohas ning risk armeerimisvigadeks on minimaalne.
Makropolümeersed kiud, mida kutsutakse ka plastikkiududeks ja sünteetiliseks kiududeks on alternatiivne võimalus asendada teraskiudu või tavaarmeeringut. Makrokiudude CO2 jalajälg on oluliselt väiksem võrreldes terasarmeeringuga. Väga oluline on mõista makrokiudude töötamise põhimõtteid ja erinevusi teraskiudarmeeringuga võrreldes. Makropolümeersed kiud käitvuad võrreldes teraskiududega mõnevõrra erinevalt. Seda oleme täpsemalt kirjeldanud artiklis “Makrokiud vs Teraskiud”.
Makropolümeersete kiudude kasutusvaldkonnad
Peamiselt kasutatakse makrokiudu pinnasele toetuvates plaatides, kus pinged väga suured ei ole. Teine sagedane põhjus makrokiudu kasutada on agressiivne keskkond. Makrokiud ei korrodeeru ning talub võrreldes terasega paremini keemilisi mõjureid. Kolmas kasutusvaldkond on konstruktsioonid, kus on oluline dielektrilisus. Makrokiudude voolujuhtivus võrreldes näiteks varrasarmeeringuga on praktiliselt olematu.